Ευχάριστη έκπληξη αποτελεί η υπερχείλιση του φράγματος των Λευκάρων.
Οι έντονες βροχοπτώσεις που σημειώθηκαν στη χώρα μας το τελευταίο διάστημα, φαίνεται ότι οδήγησαν στην υπερχείλιση φραγμάτων, όπως αυτό των Λευκάρων, δημιουργώντας την ίδια στιγμή όμορφες εικόνες.
Ο Δήμαρχος της περιοχής, Σοφοκλής Σοφκλέους, ανέφερε σε δημόσιες δηλώσεις του ότι πρόκειται για ένα εντυπωσιακό θέαμα.
«Αν κλείσουμε τα μάτια ενός επισκέπτη και τον φέρουμε σε αυτό το φράγμα δεν θα αντιληφθεί ότι βρίσκεται στην Κύπρο. Το φράγμα είναι σε ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον με δάση και πεύκα, Πρόκειται για δώρο θεού, ενώ αποτελεί πλούτο για ολόκληρη τη χώρας», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Αξίζει να αναφερθεί ότι το συγκεκριμένο φράγμα, υπερχείλισε συνολικά τρεις φορές από τη δημιουργία του, με την υπερχείλιση του φέτος να αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη τόσο για τα Λεύκαρα, όσο και για ολόκληρη την Κύπρο, αφού απέδειξε στην πράξη ότι ο φετινός χειμώνας δεν είναι ξηρός, όπως αναμενόταν με βάση ορισμένες προβλέψεις της μετεωρολογικής υπηρεσίας.
Δείτε τις εντυπωσιακές εικόνες από την υπερχείλιση του φράγματος:
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=HRXtctVCG_g]