Η υποψήφια δημοτική σύμβουλος για το δήμο Λευκωσίας, Μαρία Χριστοφίδου, ξεδιπλώνει το όραμά της για τη Λευκωσία, το οποίο συνδέεται με βασικές προϋποθέσεις προκειμένου να επιτευχθεί η πρόοδος που ζητούν οι δημότες στην καθημερινότητά τους.
Απαριθμεί τους τομείς στους οποίους θα επικεντρωθεί η δράση της εάν εκλεγεί, σημειώνει τη χρησιμότητα της εξειδικευμένης γνώσης και εμπειρίας που διαθέτει, και συνάμα υπογραμμίζει τη σημασία της πραγματικής και ουσιαστικής συνεργασίας με τους δημότες, η οποία είναι καθοριστική σε κάθε προσπάθεια αναβάθμισης υπηρεσιών και υλοποίησης έργων.
Τι σας οδήγησε στην απόφαση να κατέλθετε υποψήφια δημοτική σύμβουλος στο Δήμο Λευκωσίας;
Ο Αριστοτέλης έλεγε πως πολίτης είναι αυτός που μπορεί να κυβερνήσει και να κυβερνηθεί. Ήμουν και είμαι μία ενεργή πολίτης που πιστεύω στη δύναμη καθενός ξεχωριστά και σε όλων μαζί. Έχω βαθιά αγάπη για την πόλη μας και θέλω να συνεισφέρω ενεργά στην ανάπτυξη και τη βελτίωσή της, αφουγκραζόμενη πάντα τις ανάγκες των συμπολιτών μου.
Από τα μαθητικά, φοιτητικά και μετέπειτα επαγγελματικά μου χρόνια έχω υπηρετήσει μέσα από τη δράση μου σημαντικές θέσεις οργανισμούς και Διοικητικά Συμβούλια.
Έχοντας τις γνώσεις, την εμπειρία, τα εφόδια και τα εχέγγυα να υπηρετήσω την πολύ απαιτητική θέση της Δημοτικής Συμβούλου στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λευκωσίας, επιθυμώ να συμβάλω θετικά στις αλλαγές που συντελούνται στην Τοπική Αυτοδιοίκηση. Επίσης, ως μέλος του ΔΗΣΥ, μέλος δύο Επιτροπών Παραγωγής Πολιτικής και μέλος της Επαρχιακής Γραμματείας Λευκωσίας κατέχοντας τη θέση της Επαρχιακής Γραμματέα της Γυναικείας Οργάνωσης του Δημοκρατικού Συναγερμού Γ.Ο.ΔΗ.ΣΥ., Λευκωσίας, έχω αναπτύξει σχέσεις με την κοινωνία και έχω προωθήσει την ενεργό συμμετοχή των γυναικών στην πολιτική και κοινωνική ζωή. Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσω ίσες ευκαιρίες και για τα δύο φύλα και να προωθήσω δράσεις που ενδυναμώνουν τις γυναίκες.
Επιπλέον, έχω εμπειρία στη διαχείριση και τον έλεγχο οικονομικών, που είναι κρίσιμη για την αποδοτική χρήση των πόρων και την προσέλκυση ευρωπαϊκών κονδυλίων, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη και τη βελτίωση των δημοτικών υποδομών και υπηρεσιών. Παράλληλα, οι ικανότητές μου στην επικοινωνία μέσα από τη μακρόχρονη επαγγελματική μου πορεία, θα βοηθήσουν στην ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ του Δήμου και των πολιτών, καθώς και στην προώθηση δημοτικών έργων και πρωτοβουλιών.
Όλα αυτά με οδήγησαν στην απόφαση να δηλώσω υποψηφιότητα για Δημοτική Σύμβουλος, για να προσφέρω μέσα από τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου στον τόπο μου. Για να μπορέσω να δώσω φωνή στους συμπολίτες μου στη Λευκωσία και να συνεργαστώ μαζί τους για να επιτύχουμε τους κοινούς μας στόχους και να κάνουμε την πόλη μας καλύτερη. Για να χαράξουμε μαζί νέους δρόμους που θα μας πάνε ακόμα πιο μακριά.
Γιατί κάποιος/α να ψηφίσει τη Μαρία;
Είμαι ένας άνθρωπος γεμάτος ζωή, με θάρρος και ειλικρινείς προθέσεις που η καρδιά μου ανήκει στον τόπο μου και τους ανθρώπους του, στη Λευκωσία.
Μέσα από την επαγγελματική μου δραστηριότητα και την κοινωνική μου προσφορά, έχω αποδείξει ότι έχω τις γνώσεις, τα εφόδια και τα εχέγγυα να υπηρετήσω την πολύ απαιτητική θέση της δημοτικής συμβούλου στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δημοτικού Διαμερίσματος της Λευκωσίας. Διαθέτω ισχυρό αίσθημα ευθύνης και μεγάλη εμπειρία στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ένας Οργανισμός. Όπως πολύ παραστατικά είπε ένας φίλος και συνεργάτης μου:
«Ατρόμητη, δυναμική, έντιμη, αυτόφωτη, εξέφραζε πάντοτε τη γνώμη της με παρρησία και δεν φοβόταν να αναλαμβάνει ευθύνες και πρωτοβουλίες.»
Επίσης, πιστεύω ότι θα φέρω φρέσκες ιδέες, υλοποιήσιμες προτάσεις και καινοτόμες λύσεις για τη βελτίωση της καθημερινότητάς μας. Είμαι προσιτή, ακούω τις ανησυχίες των συμπολιτών μου και δεσμεύομαι να εργαστώ σκληρά για το κοινό καλό. Ένα ακόμα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα που έχω στη φαρέτρα μου, είναι πως γνωρίζω πολύ καλά τον νόμο και αυτό μου δίνει τη δύναμη και τη σιγουριά να πω μπορώ να παλέψω για τα δικαιώματα όλων μας.
Ποιο είναι το αγαπημένο σας σημείο της πόλης;
Το αγαπημένο μου σημείο στην πόλη της Λευκωσίας είναι το ιστορικό κέντρο της πόλης με τα στενά δρομάκια της και τα ιστορικά της κτήρια. Αυτή η περιοχή αποπνέει σιγουριά, αυτοπεποίθηση και γοητεία, καθώς είναι γεμάτη από την πολιτιστική κληρονομιά και την ιστορία της Λευκωσίας. Οι πλακόστρωτοι δρόμοι της, τα γραφικά μαγαζιά, και τα παραδοσιακά καφέ συνθέτουν μια μαγευτική ατμόσφαιρα, που με κάνει να αισθάνομαι συνδεδεμένη με το παρελθόν, ενώ απολαμβάνω το παρόν και οραματίζομαι το μέλλον. Είναι ένα μέρος όπου μπορεί κανείς να ανακαλύψει την πλούσια ιστορία της πόλης και ταυτόχρονα να βιώσει τη ζωντάνια της σύγχρονης ζωής.
Σημαντική προτεραιότητα η βελτίωση των υποδομών
Τι θέλετε να αλλάξει στην πόλη σας και τι είναι αυτό που την κάνει μοναδική;
Θέλω να δω αλλαγές σε διάφορους τομείς της πόλης μας που θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των κατοίκων.
Πρώτα απ’ όλα, η βελτίωση των υποδομών είναι κρίσιμη. Χρειάζονται καλύτεροι δρόμοι, περισσότερα πάρκα και χώροι πράσινου, καθώς και ενίσχυση των δημόσιων συγκοινωνιών.
Επίσης, θέλω να δω την ανάπτυξη προγραμμάτων που στηρίζουν τις τοπικές επιχειρήσεις και την οικονομία της πόλης ευρύτερα. Αλλά ακόμα και ενέργειες που θα στηρίξουν τόσο τις ευάλωτες ομάδες, όσο και τους νέους μας.
Η καθαριότητα και η περιβαλλοντική συνείδηση είναι επίσης προτεραιότητές μου, καθώς θεωρώ πως είναι σημαντικό να ζούμε σε ένα υγιές και όμορφο περιβάλλον.
Έχουμε πολλά να βελτιώσουμε, αλλά έχουμε και πολλά για τα οποία είμαστε περήφανοι.
Αυτό που κάνει τη Λευκωσία μοναδική είναι οι άνθρωποί της, ο συνδυασμός της πλούσιας ιστορίας και της ζωντανής σύγχρονης κουλτούρας της. Είναι μια πόλη με βαθιές ρίζες και πολιτιστική κληρονομιά, αλλά ταυτόχρονα γεμάτη ζωή και καινοτομία. Η πολυπολιτισμικότητα και η φιλοξενία των ανθρώπων της, σε συνδυασμό με τα ιστορικά μνημεία και τις σύγχρονες εγκαταστάσεις, την καθιστούν ένα μοναδικό μέρος για να ζει κανείς.
«Είναι καλύτερα να κάνεις λιγότερα, αλλά να τα κάνεις όντως και να τα κάνεις σωστά»
Σε περίπτωση εκλογή σας σε ποια ζητήματα θα αφιερώσετε περισσότερο χρόνο;
Η αλήθεια είναι πως όλο αυτόν τον καιρό που βαδίζω προς τις εκλογές έχω κάνει βαθιές σκέψεις γύρω από τα ζητήματα με τα οποία θα ήθελα, θα πρέπει ουσιαστικά να αφιερώσω παραπάνω χρόνο. Αποφάσισα να εστιάσω σε κάποια περισσότερο, αφενός γιατί θεωρώ πως είμαι πιο δυνατή σε αυτά και έχω να προσφέρω πιο πολλά και αφετέρου γιατί είναι καλύτερα να κάνεις λιγότερα, αλλά να τα κάνεις όντως και να τα κάνεις σωστά. Παραθέτω πιο κάτω περιληπτικά αυτά που θα ήθελα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο και ενέργεια, σε περίπτωση εκλογής μου ως δημοτική σύμβουλος Λευκωσίας, αξιοποιώντας τα εφόδια που έχω κατακτήσει μέσα από την επαγγελματική μου εμπειρία.
- Οργάνωση & Υπηρεσίες:
– Η εμπειρία μου ως δικηγόρος με έχει εξοπλίσει με εξαιρετικές οργανωτικές δεξιότητες και την ικανότητα να διαχειρίζομαι περίπλοκα ζητήματα. Θα αξιοποιήσω αυτές τις δεξιότητες για να βελτιώσω την αποδοτικότητα των δημοτικών υπηρεσιών, διασφαλίζοντας ότι οι διαδικασίες είναι σαφείς, αποτελεσματικές και διαφανείς.
- Οικονομική Διαχείριση:
– Έχοντας ασχοληθεί με οικονομικά και νομικά ζητήματα, γνωρίζω τη σημασία της συνετής διαχείρισης των πόρων. Θα εστιάσω στην εξασφάλιση ισχυρής οικονομικής διαχείρισης του Δήμου, εξισορροπώντας τις δαπάνες και βελτιώνοντας την αποδοτικότητα των επενδύσεων.
- Ευρωπαϊκά Κονδύλια και Χρηματοδοτήσεις:
– Η γνώση μου περί των ευρωπαϊκών πολιτικών και των προγραμμάτων χρηματοδότησης θα είναι πολύτιμη για την άντληση επιπλέον πόρων. Θα προωθήσω τη συμμετοχή του Δήμου σε ευρωπαϊκά προγράμματα, εξασφαλίζοντας κονδύλια για έργα υποδομών, κοινωνικής συνοχής και βιώσιμης ανάπτυξης.
- Προβολή και Επικοινωνία:
– Ως δικηγόρος, έχω εμπειρία στην επικοινωνία και τη διαχείριση σχέσεων με πολλούς σημαντικούς φορείς. Θα αξιοποιήσω αυτές τις δεξιότητες για να βελτιώσω την προβολή του Δήμου και να ενισχύσω την επικοινωνία με τους πολίτες, διασφαλίζοντας ότι οι ανάγκες και οι προτάσεις τους λαμβάνονται υπόψη και ενσωματώνονται στη λήψη αποφάσεων.
Αυτά τα ζητήματα θα αποτελέσουν τον πυρήνα της δραστηριότητάς μου ως δημοτική σύμβουλος, προσφέροντας λύσεις και πρωτοβουλίες που θα ενισχύσουν τη λειτουργία του Δήμου και θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των πολιτών της Λευκωσίας.