Τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό City Friends Club (CFC) και τη δημιουργό του Anna Gubareva, για τη προσφορά και τη συμβολή τους στις προσπάθειες για μια καθαρή πόλη, τίμησε ο Δήμος Λεμεσού.
Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Πέμπτη, ο Δήμαρχος Νίκος Νικολαΐδης, και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου απένειμαν στον οργανισμό και τη δημιουργό του «Το λιοντάρι της αρχαίας Αμαθούντας».
Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Δήμου Λεμεσού, η Anna Gubareva ίδρυσε τον CFC το 2020, με στόχο να συμβάλει στην εξάλειψη των απορριμμάτων στην πόλη. Ο Οργανισμός έχει πλέον μεγαλώσει και περιλαμβάνει εκατοντάδες εθελοντές και δεκάδες υποστηρικτές.
«Είμαι στην ευχάριστη θέση να απονείμω το επίσημο έμβλημα της πόλης μας στην Anna Gubareva και στο City Friends Club για τη δέσμευσή και τη συμβολή τους στην προσπάθεια να διατηρήσουμε την πόλη μας καθαρή», δήλωσε ο κ. Νικολαΐδης. «Το έργο τους αποτελεί έμπνευση για όλους μας και είμαστε ευγνώμονες για την αφοσίωσή τους στην πόλη μας», ανέφερε.
Το CFC αποτελείται από μια ομάδα ατόμων με κοινό σκοπό, όραμα και πεποίθηση ότι η ζωή σε μια καθαρή πόλη πρέπει να είναι βασικό ανθρώπινο δικαίωμα. «Είναι τιμή για εμένα αυτό το βραβείο, το οποίο παραλαμβάνω εκ μέρους όλων στο Club. Τους ευχαριστώ για τη σκληρή δουλειά τους προς επίτευξη των στόχων μας. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τον σύζυγό μου Alexey Gubarev, για τη συνεχή υποστήριξη στις προσπάθειές μας», δήλωσε η κ. Gubareva.
Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, ο CFC προσπαθεί να έχει θετικό αντίκτυπο στην πόλη, εστιάζοντας σε συγκεκριμένους τομείς όπως ο καθαρισμός των δρόμων, η σωστή διάθεση ογκωδών απορριμμάτων καθώς και άλλα έργα που έχουν στόχο να μετατρέψουν την Κύπρο σε μια συνειδητοποιημένη χώρα σε θέματα απορριμμάτων.