Μήνυμα νίκης και ενότητας έστειλε η ανεξάρτητη υποψήφια Δήμαρχος Λακατάμιας, Τσερίου και Συνοικισμού Ανθούπολης, Φωτούλα Χατζήπαπα, μιλώντας ενώπιον εκατοντάδων δημοτών από το βήμα της τελικής προεκλογικής της συγκέντρωσης που πραγματοποιήθηκε χθες βράδυ στο πάρκο Αγίου Γεωργίου στη Λακατάμια.
Κατά την ομιλία της, η Φωτούλα Χατζήπαπα υπογράμμισε ότι στόχος της είναι «ένας δήμος ισχυρός, που να προσφέρει την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής στους δημότες του. Με πράσινο προσανατολισμό και περιβαλλοντικά υπεύθυνος. Καθαρός και περιποιημένος, εξυπηρετικός και αποτελεσματικός, ανθρώπινος και κοινωνικά ευαίσθητος. Διεκδικητικός στην άντληση κονδυλίων και έργων. Με ανοικτή την πόρτα στους δημότες και ακόμη πιο ελκυστικός για νεαρά ζευγάρια και οικογένειες, επιχειρήσεις και βιώσιμες επενδύσεις».
Η κ. Χατζήπαπα έστειλε μήνυμα συμμετοχής στις κάλπες της 9ης Ιουνίου. «Την Κυριακή ψηφίζουμε. Την Κυριακή παίρνουμε τις τύχες μας στα χέρια μας. Και τη Δευτέρα προχωράμε όλοι μαζί για έναν Δήμο που μας αξίζει. Με τη δοκιμασμένη συνταγή της επιτυχίας. Με ειλικρίνεια, ήθος και εντιμότητα. Με εμπειρία, γνώση και χρηστή διοίκηση. Με σχέδιο και όραμα», είπε.
Αναφερόμενη στη μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, η κ. Χατζήπαπα τόνισε ότι κορυφαία προτεραιότητα είναι η καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση και ίση μεταχείριση των δημοτών και των τριών διαμερισμάτων με σεβασμό στις ιδιαιτερότητες και τις ανάγκες όλων. «Η μεταρρύθμιση μας βρίσκει πανέτοιμους και με πολύτιμες εμπειρίες, μα προπαντός με όραμα και σχέδιο για να την εφαρμόσουμε στο πλαίσιο του νέου Δήμου, σε συνεργασία με τους αντιδημάρχους, πάντα για το καλώς νοούμενο συμφέρον των δημοτών και των τριών διαμερισμάτων. Και το υπογραμμίζω: Για εμάς δεν υπάρχουν δημότες πρώτης και δεύτερης κατηγορίας. Ούτε δημότες δύο ταχυτήτων. Και αυτό για μένα δεν είναι μόνο δέσμευση. Είναι καθήκον και ευθύνη», σημείωσε.
Η κ. Χατζήπαπα στάθηκε και στο φαινόμενο των μαζικών και παράνομων μετακινήσεων ψηφοφόρων στον νέο Δήμο. «Αλίμονο, εάν σ’ αυτή τη νέα σελίδα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης επιδειχθεί η παραμικρή ανοχή σε τέτοιες παράτυπες πρακτικές. Πρακτικές που αποτελούν νοθεία της δημοκρατικής βούλησης των δημοτών μας. Το πλήγμα για τη Δημοκρατία μας θα είναι τεράστιο. Γι’ αυτό σας καλώ αυτή την Κυριακή, να φράξουμε τον δρόμο στη συντονισμένη προσπάθεια αλλοίωσης του εκλογικού αποτελέσματος. Με τη Δημοκρατία δεν παίζουμε», επεσήμανε.
Κλείνοντας, η κ. Χατζήπαπα τόνισε τη σημασία της συναίνεσης, της συνεργασίας και της συλλογικής δουλειάς. «Πυξίδα μας όλα αυτά τα χρόνια ήταν πάντοτε η πεποίθηση ότι βασική προϋπόθεση της επιτυχίας είναι η ενότητα και η αντίληψη ότι ο τόπος μας είναι πάνω απ’ όλους, ανεξαρτήτως πολιτικής ή κομματικής τοποθέτησης. Όλοι μαζί δουλέψαμε: Δήμαρχος, Δημοτικό Συμβούλιο, Δημοτική Υπηρεσία, Δημότες. Και σας διαβεβαιώνω ότι σε αυτό ακριβώς το μοτίβο συνεχίζουμε. Γιατί για εμάς η λέξη ενότητα, δεν είναι κενή περιεχομένου, ούτε ακόμη ένα εύηχο σύνθημα. Είναι η κινητήρια δύναμη της προσπάθειας και το κλειδί της επιτυχίας. Είναι μια λέξη που σημαίνει πολλά και για μας προϋποθέτει συνείδηση και ευθύνη»
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν ο Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΑΚΕΛ Γιώργος Λουκαΐδης, ο Πρόεδρος του ΔΗΚΟ Νικόλας Παπαδόπουλος, ο πρόεδρος της αγροτικής κίνησης της ΕΔΕΚ Τάκης Χριστοδούλου, η αντιπρόεδρος του Κινήματος Δικαίωση, Στήριξη Επιστροφή, Άντρη Σοφόκλη και ο εκπαιδευτικός και πρώην πρόεδρος της ΟΕΛΜΕΚ, Γιάννος Σωκράτους.