Από την Τετάρτη 19 Μάιου, οι κάτοικοι της Κοινότητας Ποτάμι και οι επισκέπτες, μπορούν να απολαμβάνουν δωρεάν πρόσβαση στο διαδίκτυο σε 10 σημεία του χωριού.
Στην πρωτοβουλία WIFI4EU συμμετέχει η Κοινότητα Ποτάμι από την Τέταρτη 19 Μάιου, 2021 με δωρεάν παροχή υψηλής ποιότητας πρόσβαση στο διαδίκτυο για τους πολίτες και τους επισκέπτες σε δημόσιους χώρους της Κοινότητας, όπου έχει εγκατασταθεί η τεχνολογία αυτή.
Το Κοινοτικό Συμβούλιο έχει προσπαθήσει να καλύψει το μεγαλύτερο μέρος του χωριού με ασύρματη πρόσβαση (WIFI) επιλέγοντας τα κύρια σημεία, καθώς και χώρους συγκέντρωσης και επισκεψιμότητας στην κοινότητα, όπως φαίνονται πιο κάτω, σύμφωνα με τους όρους τις προδιάγραφες που της δοθήκαν από την ομάδα του WIFI4EU.
- Εσωτερικός και εξωτερικός χώρος των γραφείων του Κοινοτικού Συμβουλίου
- Πρώην αίθουσες Δημοτικού Σχολείου και παιδική χαρά
- Γήπεδο μπάσκετ
- Χώρος στάθμευσης / γήπεδο στο πρώην Δημοτικό Σχολείο
- Πρώην κτίρια ΣΠΕ και Νέα Εκκλησιά Αγ. Γεωργίου (εξωτερικός χώρος)
- Παντοπωλείο – καφενείο (εξωτερικός χώρος)
- Κοινοτικό ιατρείο (εξωτερικός χώρος)
- Παλαιό σχολείο / παλαιά εκκλησία (εξωτερικός χώρος)
- Κέντρο νεότητας (εσωτερικός και εξωτερικός χώρος)
- Regenas Gardens (εξωτερικός χώρος)
Σημειώνεται ότι με τη συμμετοχή στην πρωτοβουλία WIFI4EU κατά την τρίτη προκήρυξη, η κοινότητα εξασφάλισε την οικονομική κάλυψη του έργου αξίας 15.000 ευρώ (εξοπλισμός και εγκατάσταση).
Το έργο ολοκληρώθηκε με επιτυχία στις 19. 05. 21 και πλέον οι κάτοικοι και οι επισκέπτες θα επωφελούνται υψηλής ποιότητας πρόσβαση στο διαδίκτυο στους υπό αναφορά χώρους.