Τεράστια επιτυχία κατέγραψε το γλέντι που στήθηκε τη Δευτέρα της Λαμπρής (17/03) στην Αγλαντζιά.
Η πλατεία του Δήμου γέμισε με κόσμο, παιδικές φωνές, γέλια και μουσικές, με τη συμμετοχή των πολιτών στις εκδηλώσεις αναβίωσης των εθίμων της Λαμπρής, τις οποίες είχε ετοιμάσει ο Δήμος, να ξεπερνά κάθε προσδοκία.
Μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν μέχρι τελικής πτώσης, ενώ απόλαυσαν τόσο τις σακκουλοδρομίες, όσο τις αυγουλοδρομίες, το σχοινάκι, αλλά και πολλά άλλα παραδοσιακά παιχνίδια, τα οποία πλαισίωσαν τη μέρα.
Όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί, όσοι βρέθηκαν στην Αγλαντζιά χόρεψαν, τραγούδησαν, έφαγαν και ήπιαν με τη ψυχή τους, αφού από το μενού δεν έλειπαν οι πίττες της Σάτζιης, οι οποίες συνοδεύονταν από μέλι και χαρουπόμελο, το κρασί και η ζιβανία, εδέσματα και ποτά τα οποία προσέφερε δωρεάν ο Δήμος προς τους πολίτες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με τη στήριξη της Εταιρείας Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Λευκωσίας.